Loovus on elu loomulik seadus. Elu on energia, puhas loov energia.
(Julia Cameron)
Kõik siin maailmas on energia – energeetilisest ehitusmaterjalist koosneb nii meid ümbritsev elus kui eluta maailm. Eluenergia (chi, qi, ki, praana) ühendab meie keha ja vaimu, see ühendab meid kõikide teiste elusolenditega. Energia ühendab kõik siin universumis holistiliseks tervikuks.
Penney Peirce kirjeldab oma raamatus “Sagedus” hästi, kuidas kõik olemasolev meis ja meie ümber vibreerib teatud sagedusel – madalamal või kõrgemal. Huvitav on see, et mida tugevam on meie kontakt iseendaga ja mida sügavamale iseendasse vaatame ning „kohal oleme“, seda kõrgemalt ja heledamalt vibreerime. Kui aga elame endast väljapoole ega tunneta ühtsust iseendaga, on meie sisemine hingevibratsioon aeglasem ja tumedamat värvi.
Kui lääne meditsiin käsitleb üldiselt inimest nagu masinat, remontides üksikuid juppe, siis hiina meditsiin vaatlebki inimest tervikliku energeetilise süsteemina. Ida meditsiini aluseks on kehas toimuv detailselt kaardistatud energiaringlus. Sellest vaatenurgast lähtuvalt koosneb inimkeha meridiaanidest ehk energiakanalitest. Need kanalid on justkui jõed, mis ühendavad organeid, liigeseid ja lihasrühmi. Kehas on kokku 12 peameridiaani ning 8 sekundaarset meridiaani. Peameridiaanid on seotud meie siseorganitega (neerud, maks, sapipõis, süda, kopsud, südamepaun, põis, põrn, magu, kolmiksoojendi, peensool ja jämesool).
Haiguste ja terviseprobleemide põhjusena nähakse hiina meditsiinis eluenergia takistatud voolu, sest seal, kus energiavool on takistatud, on takistatud ka teiste kehavedelike voolamine. Takistused võivad tekkida muuhulgas destruktiivsetest harjumustest, stressist, negatiivsetest mõtetest ja tunnetest. Kui me takistust ei kõrvalda, hakkavad pinged kuhjuma (sh negatiivsed emotsioonid, muremõtted, traumad) ning pinges koht muutub väga vastuvõtlikuks stressile ja mitmesugustele haigustele.
Mida rohkem suudame elada stressi ja pingeta, seda vabamalt voolab meie kehas energia – see on peamine võti tervise juurde.
Hiina traditsioonilise meditsiini tarkusi järgides on loodud mitmesuguseid harjutusteseeriaid, mis aitavad avada keha meridiaanide süsteemi ja tasakaalustavad seeläbi vastavaid organeid. Harjutused reguleerivad eluenergia voolamise kiirust, puhastavad keha blokeeringutest, saadavad vana eluenergia kehast välja ja avavad meridiaanid, et uus eluenergia saaks kehasse voolata. Seeläbi loome sujuva energiavoolu ning toetame end tervenemisel ja tasakaalu saavutamisel. Nendes liikumiskunstides on ühendatud nii füüsilised harjutused, sügav hingamine kui vaimne keskendumine.
Qigong tähendab energiatööd. “Qi” tähendab eluenergiat ja “gong” viitab võimsusele, mis saavutatakse harjutuste kordamise kaudu. Qigong on oma põhiolemuselt rahumeelne liikumiskunst, mille eesmärk on tervis ja tervendamine. Qigongi liigutused ja harjutused on mõeldud energia kogumiseks ja energiataseme tõstmiseks. Süsteem pärineb Hiinast, kus seda on arendatud juba mitu aastatuhandet. Qigongi harjutused ergutavad vereringet ja panevad energia mööda energiakanaleid liikuma, lisaks aitavad harjutused parandada keskendumisvõimet ja luua oma ellu suuremat elurõõmu. Qigongi puhul on tähtis osa mõttejõul, mille abil juhitakse eluenergia just nendesse kehaosadesse, mis vajavad tuge ja tervenemist.
Energia on iga loomingu allikaks. Kui oleme energiast laetud ja motiveeritud, saame maailmas imelisi tegusid korda saata. Kui oleme tühjad nagu katkised õhupallid, siis ei suuda me elust rõõmu tunda, rääkimata väärtuste loomisest maailma.
Oluline on pidada meeles, et igasse oma tegevusse, igasse loovasse protsessi paneme palju oma energiat. Seetõttu on oluline kasutada oma energiat teadlikult. Küsi endalt, milliseid tegevusi, mõtteid, vaatepunkte ja väärtusi tahad oma energiaga toita.
Kas ikka tahan kulutada oma eluenergiat sellele tööle, mida praegu oma elus teen? Kas tahan raisata oma eluenergiat muremõtete ketramisele? Või otsustan investeerida oma energiat uute võimaluste loomisse, jõustavatesse mõtetesse, inspireerivatesse suhetesse?
(Artikkel põhineb Jaana raamatul “Loova elu teejuht”)