Kuula oma keha

Autor: Jaana

Keha on meie truu kaaslane siin eluteel. Tänu kehale saame kogeda imelisi elamusi, õppida, areneda, luua ja mõtestada läbielatut. Kehaga kontaktis olles kuuleme tema sosinaid ja suunavaid vihjeid selle kohta, mis on meile hea ja tervendav.

Kui väline müra on muutnud tasase kehahääle kuulmise raskeks, siis on aeg taasluua see ühendus ja vastastikune koostöö.

Unustame hetkeks kõik soovitused erinevatelt spetsialistidelt ja ekspertidelt, kellegi teiste loodud toitumis- ja trennikavad, uskumused heast ja halvast toidust ning peatume, et kuulda mida on öelda meie kehal. Mida ütleb keha meie praeguse eluviisi, mõtete ja harjumuste kohta? Mis toetust vajab meie keha meilt just praegu, et veel tervem ja ilusam olla?

Mõtleme hetkeks ka sellele, millise suhte oleme oma kehaga loonud. Mis sõnumeid talle edastame kui möödume peeglist? Kas hõiskame mõttes rõõmust – oi kui kaunis ja imeline ma välja näen, milline kaunis soeng, millised säravad silmad! Või heidame mõttes hoopis ette kümneid vigu, millega enda juures rahul pole – mida ütleme oma jalgadele kui neid vaatame? Oma kõhule? Tagumikule? Ninale? Juustele?… Kui Sa kujutled hetkeks, et oled näiteks oma kõht, siis kuidas Sa tunneksid neid sõnumeid kuuldes? Kas tahaksid olla sellise inimese sõber, kes Sinuga sel viisil räägib?

Aeg on anda andeks endale kõik need solvangud, mis keha kohta oleme öelnud ja mõelnud – las need jääda minevikku. Ehitame hoopis üles uuel tasandil armastavama suhte oma kehaga ja saame headeks sõpradeks – nii on palju rohkem rõõmu koos oma igapäevaseid toimetusi teha ja eluteed nautida.

Eesti keeles on ilmunud kümneid raamatuid, mis aitavad meil oma kehaga koostööd taastada ning keha sõnumeid mõista. Saame lugeda põhjalikke terviseleksikone, kus iga haiguse lahtimõtestamiseks on toodud psühholoogilised seosed, mõtted ja tunded, millega üks või teine terviseprobleem võib olla seotud. See väärt kirjandus on põnev lugemine, mis juhib meid sügavama eneseanalüüsini ja aitab mõista haiguste tegelikke põhjuseid. Püsivate tervendavate muutuste loomiseks on see vajalik täiendus tavameditsiinile, mis on peamiselt keskendunud sümptomite ravile, lahendamata probleemi algallikaid.

Õpime taaslooma kontakti oma kehaga, see on justkui meie kodu, kus elame terve oma elu.

Pea on meie keha juhtimiskeskus, mõttest saab alguse tegutsemine. Kui meil valutab pea ülaosa, võib see olla märk sellest, et anname endale ise oma liigse kriitika ja madala enesehinnanguga vastu pead. Esitame endale liiga kõrgeid nõudmisi ja ei suuda endale andestada tehtud otsuseid. Peavalu otsmiku piirkonnas võib viidata sellele, et inimene pingutab üle püüdes kõike mõista ja lahti mõtestada. Keha tahab, et lubaksime endal jääda lihtsalt iseendaks ja ei pingutaks liigse mõtlemisega üle.

Kael ühendab pead ja südant. Kael hoiab pead püsti, et näeksime ettepoole. Hoides väärikalt ja julgelt pead üleval liigume enesekindlalt elus edasi. Longus pea aga peegeldab lootusetuse tunnet. Kaelas paiknev kurk võtab välismaailmast vastu toitu ja õhku ning võimaldab väljendada läbi hääle meie mõtteid ja tundeid. Kurk võib jääda valusaks, kui tunneme, et meil on raske neelata alla tegelikkust või kui surume alla oma mõtteid ja tundeid.

Õlad tõmbuvad meil pingesse sageli just siis, kui jätame väljendamata oma tegelikud vajadused, kui teeme midagi vastumeelselt või kui tunneme, et meil on liiga palju teha. Kui õlad on pinges, jääb kinni meie tegutsemisenergia vaba vool. Õlgadele laome oma kohustused. Kui võtame liiga palju teiste asju enda kanda, siis muutub koorem väga raskeks ja kurnavaks. Siis on hea endalt küsida: kas mul oleks aeg abi ja hoolitsust paluda? Kas kannan oma õlgadel teiste probleeme, mis mulle ei kuulu? Kas on aeg midagi oma õlgadelt maha tõsta. 

Käed on loomiseks ja tegutsemiseks ning südamest tuleva armastuse väljendamiseks läbi puudutuste, hoolitsuse, hellituste. Käte jäikus võib peegeldada meie vastuseisu oma tegevuse suhtes. Valud kätes võivad viidata kriitilisele suhtumisele iseenda või teiste tegevuste suhtes. 

Rind sümboliseerib seda kuvandit, millisena soovime end välismaailmas näidata. Selle piirkonna teemad viitavad eelkõige meie suhtumisele iseendasse, eneseväärikusele. Kas kõnnime uhkelt rind ees või oleme kössis ja enesesse tõmbunud? Kunstlikult liiga puhevile aetud rind viitab aga kaitsekilbile, et varjata oma haavatavust. 

Kõhtu kutsutakse meie tunnete keskuseks. Kõhukinnisus võib viidata hirmu tõttu oma tunnete vältimisele ning kramplikule kinnihoidmisele. Ebakindla olukorra tõttu on kõhukinnisus paljudel sage külaline just reisil olles, kus on palju tundmatut ja vaja kohaneda uuega või mõnel muutusterikkal eluperioodil. Mida kardame lahti lasta? Milliseid muutusi püüame vältida?

Kõhulahtisus võib omakorda viidata sellele, et soovime mingist häirivast olukorrast lasta lahti ilma seda läbitöötamata, kogemusest õppimata. Alati kui lähed pingesse, korda endale mõttes “pehme kõht”, see aitab kõhtu lõdvestada ja sügavamalt hingata.

Selg on on meie olemuse sambaks, toetuspunkt. Selg peegeldab meie alateadvust, “selja taha” heidame oma probleeme ja pingeid, millele ei soovi otsa vaadata. Selg sümboliseerib ellujäämisega seotud teemasid, näiteks vastutust elatise teenimise eest ja hirmu tuleviku ees. Seljahädade korral on hea endalt küsida: mis koormat oma seljas kanname? Miks tunnen hirmu oma tuleviku ees?

Tuharad on sarnaselt seljale paigaks, kuhu peidame kõik, millele ei soovi otsa vaadata ning mida kellelegi teisele ei taha näidata. Milliste tunnete otsas istume? Millist energiat kinni hoiame?

Vaagen on loovuse ja seksuaalsuse piirkond ning liikumiskeskuse osa, võimaldades meil seista oma jalgadel ja käia on eluteed. Puusahädade korral võib meis peituda hirm ja ebaselgus oma liikumissuunas – kas mul on elus selge siht ja suund? Jäikus puusades võib viidata vastuseisule muutuste osas. Ülemäärane rasvakiht puusadel võib viidata soovile peita ja katta kinni oma seksuaalsusega seotud tundeid.

Jalad võimaldavad meil elus edasi liikuda. Tugevad jalad annavad kindluse ja julguse enda eest seista, oma teed käia. Sääred peegeldavad meie praegust elupositsiooni – kas olen rahul sellega, kus oma elus hetkel olen? Probleemid jalgadega võivad olla seotud hirmuga edasiliikumise ja tuleviku ees. Jalaluumurd tähendab meis sügaval tasandil peituvat konflikti suunaga, kuhu liigume. Kas minu sammud viivad soovitud eesmärgi suunas?

Tõeline tervenemine saab toimuda siis, kui oleme valmis tegema tööd oma nõrkustega, tervendamist vajavate teemadega ning tegema vajalikke elumuudatusi. Kui me selleks valmis pole, siis jääb sõnumitooja erinevate tervisehädade näol endiselt uksele koputama. Truu sõnumitooja koputab seni, kuni oleme valmis ukse avama ja sõnumi vastu võtma, sest tema ülesanne on taastada meie kehas tasakaal. Tablettidega võime küll koputuse heli maha keerata, aga sõnumitoojat see ei kõrvalda. Vahel võib olla vajalik ravimite kasutamine, aga samal ajal tuleks kindlasti jätkata sisemist tööd iseendaga, et lahendada probleem ka sügavamal tasandil.

Kehatunnetuse tugevdamiseks:

  • Hinga sügavalt, kaasates ka kopsude alaosa, nii et sisse hingates Sinu kõht paisub. Hingamine on sillaks keha ja meele vahel ning aitab märgata keha sõnumeid.
  • Veeda palju aega looduses. Looduse tunnetamine ja jälgimine aitab paremini mõista meie keha, mis on imeline osake loodusest. Jaluta ja tantsi, hingates värsket õhku ja tunnetades toetavat maad jalataldade all.
  • Luba endale aega rahulikuks võimelemiseks ja venitusharjutusteks. Lase kehal endal matil lamades juhatada Sind sobivate harjutusteni – lihtsalt lama ja vaata mida keha tegema hakkab.
  • Kingi oma kehale hoolitsusi. Kohtle end kui Jumalannat. Luba endal käia aegajalt massaažis, nautida iluprotseduure. Koge iga puudutust kui suurt kingitust endale ja ole tänulik. Seda on imeline praktiseerida ka seksis, ütle mõttes aitäh iga puudutuse eest, mida kaaslaselt koged.
  • Liigu samm-sammult järjest naturaalsemate kehahooldusvahendite ja värskema toidu suunas.
  • Keha on tänulik, kui toidame teda seest ja väljastpoolt puhta ja loodusliku toiduga.
  • Täna oma keha igal hommikul ja õhtul. Liigu tähelepanuga läbi kõik kehaosad ja organid ning ütle neile “Aitäh! Armastan Sind!” See loob kehas imelise tunde ja energia.

Meditatsioon: Keha kuulamise aeg

Loo rahulik ajahetk, kus Sind ei segata. Heida pikali ja hinga sügavalt. Tunneta, kuidas iga väljahingamisega Su keha lõdvestub, lahkuvad ärevus ja pinged ning meel rahuneb. Kehasse tuleb kergus ja lõdvestus.

Hakka oma tähelepanuga liikuma varbaotstest rahulikult ülespoole ja märka, mis Su kehas toimub? – mida räägivad Sulle Su varbad, jalalabad, mis sõnum on öelda Su põlvedel, puusadel, kõhul ja seljal… Liigu sellise hella tähelepanuga läbi kõik kehaosad, kõik organid ja kuula nende tasast sosinat.

Küsi oma kehalt, mida ta vajab? Küsi, kuidas saan Sind paremini toetada, mida saan Sinu heaks teha? Mis toitu Sa vajad? Millised harjumused vajaksid muutmist? Küsi kõike, mida pead vajalikuks ja siis täna oma keha vastuste eest.

Jätka sügavat hingamist ja tunneta, kuidas lisaks õhule hingad sisse säravat puhast valget valgust, mis Su keha tervendab ja aitab väljahingamisel kõigel vanal ja ebaolulisel väljuda. Visualiseeri end täie tervise juures, parimas vormis ja imeilusana. Tunne, kuidas iga Su rakk lööb särama ja kiirgad välja kergust, elurõõmu ja tervist.

Lisalugemist ja inspiratsiooniallikaid:

  • Sinu keha sõnumid – Kurt Tepperwein
  • Sinu keha räägib Sinuga – Debbie Shapiro
  • Sinu keha räägib armasta ennast – Lisa Bourbeau
Shares

Pin It on Pinterest